Emekliliğe Hak Kazanma

Allianz - Emekliliğe Hak Kazanma

Bireysel Emekliliğe hak kazanabilmeniz için bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmak koşuluyla 56 yaşını tamamlama şartı aranmaktadır. Bu aşamada birikimlerinizin tamamının bir seferde toplu para şeklinde veya kısım kısım ödenmesini talep edebilirsiniz.

Emeklilik hakkı kazandığınız tarihte emeklilik hakkınızı hemen kullanmak zorunda değilsiniz. Birikimlerinizi Emeklilik Yatırım Fonlarında değerlendirerek emeklilik hakkınızı ileri bir tarihte de kullanabilirsiniz. Bu durumda Bireysel Emeklilik Sisteminde kalarak istediğiniz zaman ödeme yapmaya devam edebilir böylelikle de emekliliğe yönelik birikimlerinizi daha da artırma olanağına sahip olursunuz. Eğer birikimlerinizi alarak bu hakkınızı kullanmak istiyorsanız emeklilik gelirinizi planlamanız gerekmektedir. Allianz, Bireysel Emeklilik Sisteminde emekliliğe hak kazanan katılımcılar için aşağıdaki seçenekleri sunmaktadır.

Not: Emekliliğe hak kazanmanız durumunda tarafınıza yapılacak geri ödemelenin elde edilen yatırım getirisine isabet eden tutar üzerinden %5'i oranında gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Sistemde birden fazla emeklilik sözleşmenizin bulunması:

Sistemden emeklilik hakkını kullanabilmeniz için tüm sözleşmelerinize ilişkin hesapların birleştirilmesi gerekmektedir. Gerek şirketimizde gerek diğer emeklilik şirketlerinde emeklilik hakkını henüz elde etmemiş başka sözleşmenizin bulunması durumunda, emeklilik hakkı kazanabilmeniz için emeklilik hakkını elde etmiş sözleşmeniz ile hesap birleştirmesi  yapacağınızı emeklilik işlemleri başlamadan önce şirketimize bildirmeniz gerekmektedir.

Emeklilik Durumu

  • Toplu Ödeme Alma
  • Emeklilik Gelir Planına Dahil olma

Toplu Ödeme Alma

Emekliliğe hak kazandığınızda birikimlerinizin tamamını alarak sistemden ayrılabilirsiniz. 

Birikimlerinizin bir kısmını toplu olarak almanız durumunda geri kalan birikimlerinizle Emeklilik Gelir Planına veya Yıllık Gelir Sigortasına dahil olabilirsiniz.

Gelir Planına Dahil Olma

Gelir Planı nedir? 

Katılımcının yaşı, birikim tutarı, varsa diğer gelir ve giderleri ile ödeme dönemi, ödeme tutarı ve ödeme süresi konularındaki tercihleri dikkate alınarak Bireysel Emeklilik Sistemindeki birikimlerin kısım kısım ödenmesidir.

Allianz katılımcılarına iki farklı Emeklilik Gelir Planı sunmaktadır

Birikimlerinizin belirlediğiniz periyod ve tutarda, her yıl belirlediğiniz oranlarda artış gerçekleştirilerek ödenmesini talep edebileceğiniz Sabit Ödemeli Emeklilik Gelir Planı hakkında bilgi almak için tıklayınız ..

Birikimlerinizin seçmiş olduğunuz emeklilik fonlarının getirileri ile orantılı olarak ödenmesini talep edebileceğiniz Fona Endeksli Emeklilik Gelir Planı hakkında bilgi almak için tıklayınız..

Programlı geri ödeme seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak ve örnek ürünler üzerinde inceleme yapmak için www.emeklilik.egm.org.tr adresli Internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Söz konusu sitenin içeriği, Bireysel Emeklilik Sisteminde programlı geri ödeme seçenekleri hakkında tarafsız bilgi sunmak amacıyla Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından hazırlanmıştır.