Allianz’ın yönetim kurulu üyeliğine Prof. Dr. Güler Aras getirildi

Allianz’ın yönetimine uluslararası finans uzmanı...

Sigorta sektörünün lideri Allianz Türkiye’nin yönetim kurulu üyeliğine Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güler Aras getirildi. Prof. Dr. Güler Aras 30 Mart 2015 tarihinden itibaren Allianz Türkiye bünyesinde yer alan Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş’nin yönetim kurulu üyesi olarak görev yapacak. Profesör Aras, kurucusu oldugu ‘Finans, Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilirlik Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin direktörlüğünü yürütüyor.

Allianz Sigorta ve Allianz Hayat ve Emeklilik şirketlerinin yönetim kurulu üyeliğine atanan Prof. Dr. Güler Aras, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde başladığı akademik kariyeri süresince uzun yıllar farklı yönetim kademelerinde yer aldı; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı ile Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Uzun yıllar sürdürdügü Üniversite Senatosu ve Üniversite Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra, üniversitede çok sayıda araştırma merkezinin kurulmasina katkida bulundu ve yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. İngiltere`de DeMontfort Üniversitesi Leicester Busines School’da ve Malezya’da Sains Malaysia Üniversitesi’nde, son olarak da 2014-2015 döneminde Washington’da, Georgetown Üniversitesi’nde McDonough Schooll of Business`de misafir profesör olarak görev aldı.

Akademi ve iş dünyasının uluslararası ismi

Uluslararası Finansal Yönetim Enstitüsü Derneği’nin (IMA Turkey Chapter) kurucu üyesi ve başkanlık görevini yapmış olan Profesör Aras, TÜSİAD Kurumsal Yönetim Komitesi’nde çalışma gurubu üyesi ve Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Akademik Kurulu’nda kurucu üye olarak yer alıyor. Ayrıca, Profesör Aras’ın, American Finance Association (Amerikan Finans Derneği), The American Economic Association (Amerikan Ekonomi Derneği), Academy of Management (Yönetim Akademisi), Society for Financial Studies (Finansal Çalışmalar Topluluğu), Society for the Advancement of Socio-Economics (Sosyo-Ekonomik İlerleme Topluluğu) gibi uluslararası akademik organizasyonlarda da üyeliği bulunuyor.

250’yi aşkın eser

Çok sayıda akademik derginin yayın kurulunda yer alan Profesör Aras’ın, finans, sermaye piyasası, bankacılık, sürdürülebilirlik, kurumsal yönetim ve kurumsal sosyal sorumluluk alanlarında 20`nin üzerinde kitabı, çok sayıda kitap bölümü, makale ve tebliğ olmak üzere 250’den fazla eseri, birçok projesi ve çeşitli ödülleri bulunuyor.

2009 yılında Gower tarafından yayımlanan ortak yazarlı ‘Durable Corporation; Strategy for Sustainable Business’ ve 2012 yılında Palgrave McMillan trafından yayımlanan 'Governance and Social Responsibility; International Perspectives' kitapları, Güler Aras’ın en önemli eserleri arasinda.

Aras’ın en son kitabı ‘Sustainable Markets for Sustainable Business: Global Perspective for Business and Financial Markets,’ 2015 yılında yine Gower yayınevi tarafından yayımlandı. Finance, Governance and Sustainability: Challenges to Theory and Practice (Finans, Yönetim ve Sürdürülebilirlik: Teori ve Pratikte Zorluklar) ile ‘Corporate Social Responsibility` (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) kitap serilerinin editörlüğünü sürdüren Profesör Aras, uzun yıllar boyunca da ‘Social Responsibility Journal’ yayınının editörlüğünü yürütmekdeydi..

Kamu sektörü deneyimi

Profesör Aras, çeşitli kamu kurum ve kuruluşunun çalışma komisyonlarında aktif olarak görev aldı. Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Sektör Strateji Geliştirme Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstihdam Seferberliği Çalışma Komisyonu, Kalkınma Bakanlığı, Kalkınma Planları, Finansal Hizmetler İhtisas Komisyonu ile KOBİ’ler ve Esnaf Sanatkarların Güçlendirilmesi İhtisas Komisyonları’nda yer aldı. Çok sayıda mesleki organizasyonun ve araştırma merkezinin kurulmasina yardim edip yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Prof. Aras yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferans, toplantı ve organizayon gerçekleştirmekte ve pek çok konferans ve toplantıda davetli konuşmacı olarak yer almakta.

Allianz Sigorta ile Allianz Hayat ve Emeklilik şirketlerinin yönetim kurulunda yer alan diğer isimler şöyle:

Allianz Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeleri:

Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sergio Balbinot, Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Solmaz Altın, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Matthias Florianus Paul Baltin, Yönetim Kurulu Üyesi Yusuke Otsuka, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Turul, Yönetim Kurulu Üyesi Ömür Şengün, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Arif Aytekin. Denetçi AKİS Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. 

Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeleri:

Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sergio Balbinot, Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Solmaz Altın, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Matthias Florianus Paul Baltin, Yönetim Kurulu Üyesi Yusuke Otsuka, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Turul, Yönetim Kurulu Üyesi Ömür Şengün, Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Somersan-Coqui, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Taylan Türkölmez. Denetçiler: AKİS Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.

 

Allianz hakkında

Dünyanın en güçlü finans topluluklarından Allianz, 70’ten fazla ülkede 147.000’i aşkın çalışanıyla 85 milyon müşterisine hizmet vermektedir. Allianz, Türkiye’de 2500 çalışanı, 12 bölge müdürlüğü ve 4000 acentesi ile faaliyet göstermektedir. 2013 yılında hayat dışı branşlarda %15,8 pazar payı ve emeklilik branşında %20 pazar payı ile sektörün lideri konumundadır.

Allianz ile ilgili detaylı bilgi için:

allianz.com.tr

Allianz’ı sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/AllianzTurkiye

twitter.com/AllianzTurkiye

youtube.com/AllianzTurkiye